O PLEMENE

 

Päťkrát prečo si zvoliť cane-corso

úryvok je z knihy Dr. Ireny Sehnerové o psoch Cane - corso - voľný preklad.

     Cane corso nesklame tých, ktorí chcú, aby ich pes mal všetkých kynologických "Päť pé!." Vymenujme si aspoň päť predností, ktoré získavajú tomuto staronovému plemenu čoraz viac priamo fanatických priaznivcov!!!.

   
Strážca  

 

     Pes sa s každým, kto je mu predstavený, priateľsky privíta a nechá sa pohladiť. Toto neprichádza do úvahy u fily (ak sa dá fila pohladiť cudzím človekom, nie je to čistokrvná fila, ale bastard, hovoria Brazílčania), ani u kavkazáka (pohľadiť cudzím človekom sa nedá ani kríženec kavkazáka), stredoázijec vysvetľovanie a pohladenie s kamenným výrazom "pretrpí". 

     Svojho pána stráži cane corso na každom kroku. Ak je pes navyše čierny, o to väčší vzbudzuje rešpekt a strach vo dne a to je ešte nenápadnejší v noci. V noci čierny, alebo žíhaný pes využíva každého mraku, ktorý prikryje tvár mesiaca, každého tieňa stromu: k votrelcovi sa letmo priblíži a potom udrie. Cane corso sa nikdy nemýli, vycíti, kto je priateľ a kto nie. Pes udivuje svojou pružnosťou, razantným skokom a zúrivosťou. Na rozdiel od ostatných starobylých pastierskych plemien je pánom ľahko zvládnuteľný aj pri útoku. Ako náhle zaútočí stredoázijec, nie je odvolateľný: pes akciu ukončí až vtedy, ak on sám uzná za vhodné, alebo popadnutím za obojok  je nutné ho odtiahnuť.

     Cane corso sa osvedčuje ako vynikajúci služobný pes v oblastiach, ktoré klimaticky zodpovedajú jeho domovine, pretože jeho krátka srsť, hoci v zime opatrená podsadou, mu nedovoľuje službu v treskúcich mrazoch a ľadových kryhách. V chladnejších oblastiach klímy sa osvedčuje ako strážca vykurovaných objektov. V Spojených štátoch a Kanade sa stal priamo hitom: strážia zmenárne a banky, drahé módne butiky, klenotníctva, autosalóny, obrovské obchodné domy a kasína, exkluzívne bary a známe reštaurácie, vily boháčov, farmy aj luxusné apartmány.

     Cane corso je pes, ktorý vyžaduje úzky kontakt s človekom. Jeho psychická závislosť na pánovi je daná tým, že to vždy bol pes dvora, pes zo statku. Cane corso je pes talianskeho vidieka, plného ľudí a domácich zvierat a také kontaktné prostredie tiež psovi najviac vyhovuje. Cane corso nedokáže žiť a pracovať na vlastnú päsť, ako stredoázijec- dieťa nekonečných stepí, ktorý za celú pasienkové sezónu nevidel človeka.

     Tak, ako je cane corso extrovert, tak je stredoázijec introvert a tak, ako cane corso s človekom spolupracoval a na človeku sa stal psychicky aj existenčne závislým, tak sa individualista stredoázijec pri svojej práci bez človeka obišiel a svojím spôsobom ho nepotrebuje dodnes.


Nemalý kus prírody drieme i v plemene cane corso. 

Rodinný pes

     Cane corso je typicky rodinný pes, takže ak máte deti, pes sa stane ich opatrovateľ i kamarát.

     U detí predškolského veku a mladších školákov plní veľký, dobromyseľný a dobre socializovaný pes vďaka spätnej väzbe - po akcii dieťaťa nasleduje reakcia psa - aj výchovnú funkciu. Tým, že sa dieťa snaží porozumieť reči psa a jeho psychickému svetu, stane sa vnímavejším ako len pozerajúci rovesník  na televíziu a mobilizujúci rovesníkov. Neskôr ľahšie pochopí aj duševný svet ľudí. Dieťa, ktoré vyrástlo s domácimi zvieratmi, má veľkú šancu, že raz pochopí aj samo seba.

     Na vzájomné spolužitie dieťa-pes je však treba dohliadať, aby ani jedna strana neprišla k úrazu: veľký pes môže dieťa nechtiac zvaliť, alebo prišliapnuť, dieťa môže psa citeľne udrieť, pichnúť, uhryznúť ... Mladý cane corso sa hrá s takým zaujatím, že veľakrát "nepočuje“ príkazy majiteľa. Netreba sa znepokojovať, mládež už taká býva.

     Cane corso je vo vzťahu ku  kojencom pokojný, nežný a ohľaduplný, s väčšími deťmi je vždy ochotný vystrájať  a hrať sa. Molossi ich považujú za svoje mláďatá. Dôkazom toho je, že ich poslušnosť povelov vydávaných deťmi je malá a ich oddanosť rodičovská.

     V prípade cane corso táto zásada až tak neplatí: toto plemeno je tak disciplinované a voči človeku ústretové, že pri dobrej socializácii počúva aj trojročného caparta. Svojho pána stráži každý  ako trojhlavý Kerberos, ale Pánovo dieťa ako Kerberos deväťhlavý.

     Tak, ako je trpezlivosť psa s "jeho" deťmi bezhraničná, trpezlivosť s cudzími deťmi určité mantinely predsa len má. Je to logické: psa k cudzím deťom neviaže citový vzťah, jeho správanie k nim je len potláčané imperatívom, zakódované v génoch každého z Molossov: Bezbrannému človeku, najmä ľudským mláďatám, nesmiem ublížiť.

     Vyskytnú sa však momenty, keď nepochopí, "čo tým chcel malý básnik povedať", a je znepokojený. Krajne znepokojený pes väčšinou predstavuje problém, ale cane corso, vedomý si svojej fyzickej sily i psychickej prevahy, dieťaťu neublíži.

     Ak nemá pes možnosť dôstojne odísť, čím dáva dieťaťu v psom jazyku najavo, že je s jeho správaním krajne nespokojný, s kamenným výrazom v tvári, so zrakom upretým do diaľav zatuhne na mieste. Nie je to však tzv. strach  na mieste, známy u vlkov a ďalších divoko žijúcich šeliem psovitých, ale ako sme v prípade našich psov pastierskych hovorili, "počítanie ovečiek". Tak, ako rozčúlený človek v duchu počíta tak dlho, kým ho neprejde zlosť, naši psi v duchu počítali ovečky tak dlho, kým neodíde cudzie decko.

     Cane corso rovnako ako ostatné starobylé  Molossi, nie sú vhodní na canisterapiu, pretože aj oni sú psi jedného pána a canisterapiu všetkého druhu sú ochotní s entuziazmu vykonávať len v rámci svojej rodinnej svorky.

     Cane corso je ideálny rodinný pes tam, kde deti dokážu ctiť a rešpektovať jeho osobnosť. Potom sa stane ich verným priateľom, diskrétnym dôverníkom, s ktorým môžu bez obáv z posmechu  rozprávať, zverovať mu svoje trápenia a tajomstvá, plakať i smiať sa.


     Pes posilňuje jazykové schopnosti dieťaťa tým, že ich nenásilnou formou núti hovoriť, rozvíja detskú fantáziu, odbúrava detský stres, učí deti trpezlivosti, súcitu s živým tvorom a učia ich, čo považujem za veľmi dôležité, mimoslovnej komunikácii. Ak oznámi vám vaše dieťa, že pes je smutný, bežte skontrolovať, či psovi niečo nechýba, pretože vnímanie detí, ktoré vychováva pes, býva veľmi, veľmi citlivé.

     Cane corso je pes s nežnou, detskou dušou a s talianskym temperamentom.

     Že by ste svoje dieťa olizovať psom nedali? V tom prípade neviete to, čo vedeli už naši predkovia pred niekoľkými tisíckami rokmi: psie sliny sú, vážení, rovnako liečivé ako antibiotikum! Psi a deti k sebe odjakživa patrili. Keď si pračlovek priniesol do jaskyne prvé vĺča, nepriniesol ho preto,  aby s ním v dospelosti lovilo, ale aby sa mali deti s kým hrať a aby ich v dospelosti chránilo. 


Priateľ - parťák

      Cane corso je vynikajúci priateľ aj pre smiešne vyznievajúce heslo: „Pohybom ku zdraviu!“ a „V zdravom tele zdravý duch“. Ideálna je pre neho rodina, ktorá neobľubuje sedenie pred televíznou obrazovkou, ale plávanie, výlety na bicykli, pešiu turistiku, výstupy na lyžiach ... a nikdy pritom nezanedbá vziať do batohu tatranku aj pre psa. Cane corso sa s nadšením zúčastnia vašich športových aktivít, a zatiaľ čo vy budete zhadzovať nadbytočné kilá, pes sa nádherne osvalí. Tí z vás, ktorí sa venujú aj športovému potápaniu, si ku cane corso zaobstarajte aj vydry - a je to!

   Cane corso je jedným z mála molossov, s ktorým môžete nielen bez obáv z problémov chodiť na cvičák, ale dosahovať vynikajúce výsledky v teste ZOP (Základná ovládateľnosť psa).


     Skúška ZOP obsahuje cviky základnej poslušnosti (privolanie, ovládateľnosť na vodítku, ovládateľnosť bez vodítka, povely Sadni!, Ľahni!, Vstaň a Dlhodobé odloženie) a cviky skupinové a špeciálne (ovládateľnosť na vodítku, povely Sadni!, Ľahni!, Vstaň!, Odloženie v skupine, prenesenie psa psovodom a cudzou osobou, chôdza po nepríjemnom materiáli).

    Cane corso dokážu v poslušnosti prekonať aj psov klasických pracovných plemien, ako sú nemeckí a holandskí ovčiaky, border kólia, bradáč a retríver. Dôkazom je 15mesačná fenka cane corso Doris Cacobes, ktorá už v desiatich mesiacoch zložila na výbornú skúšku ZOP, krátko potom na výbornú skúšku ZZO a veľmi dobre zvládla skúšku ZPU1. V pretekoch vo výkone psov to parádne natrela a z  jedenástich pracovných psov skončila na vynikajúcom 2. mieste. Cane corso bodujú aj v skúškach všestrannosti psov, kde víťazia v stope, poslušnosti i v obranách.

     Ako vidno, pri trpezlivom vedení možno s cane corso robiť zázraky. Pes je veľmi inteligentný a pre milovaného pána urobí čokoľvek. Lovec

       Ak ste rybár alebo lovec, bude cane corso s radosťou zdieľať vašu vášeň, hovoria Taliani, ale aj Rusi. Cane corso je považovaný za špecialistu na lov divokých kancov, ale ich úmrtnosť pri tomto hobby je rovnaká, ako úmrtnosť argentínskych dôg  pri love jaguárov - vysoká.

     Na juhu Talianska sa cvičí mladý cane corso na lov diviaka pomocou pohybujúcej sa makety: kožu z kanca  nechávajúcu si  pach diviaka, nechajú vypchať, monštrum je opatrené kolieskami a ťahané lanami, posúvajú ho po koľajnici ako traťových. Ako náhle sa dá "kanec" do pohybu, v psoch sa okamžite prebudí lovecký inštinkt a na vypchávku zaútočí. Do pamäte si vryjú nielen pach kanca, ale aj fakt, že je to neškodná atrapa. V realite to potom, žiaľ, vyzerá inak.

     V iných oblastiach cvičí psa tak, že sú na lov privádzaní mladí psi, aby tie staršie a skúsené pozorovali pri práci. Takto sa učia mladí psy aj viesť a ochraňovať stádo, pocity fungujú nielen u ľudí, ale aj u zvierat.

     Ako v malom Česku využiť loveckých schopností veľkého psa? Už to mám! Ulovíte si s ním peknú slečnu alebo sympaťáka a la James Bond!Cane corso a domáce zvieratá

     Ak máte ďalšie domáce zvieratá, cane corso sa stane ich druhom a ochrancom. Cane corso je typický dedinský pes rovnako ako hovawart, takže mu mierové spolužitie s domácou háveďou nerobí problémy, tvrdia Taliani a majitelia cane corso zo všetkých kútov sveta súhlasne prikyvujú - áno, iste, cane corso je zlatíčko!

    Ak pes vyrastá od šteňaťa s ďalšími zvieratami, chápe ich ako členov svorky a neublíži im. Pes si je vedomý svojej sily, ale nezneužíva ju.

   Svoju dominanciu nezískava ani nepreukazuje v bitkách s našincami, alebo terorizovaním slabších. Jeho vyrovnaná povaha, sociálna inteligencia a nekonfliktnosť vylučujú, že by pes decimoval hydinu, hrdúsil mačky, alebo pobil ďalšie psy.

    Áno, dobre socializovaný cane corso má široké srdce, ale pretože je Moloss, postrážte si fenku, keď bude mať šteňatá. Mohla by vám vykonať v bledomodrom to, čo vykonala inak vcelku mierumilovná fenka jedného talianskeho majiteľa.

     Keď sa k pelechu  na dvore, v ktorom mala šteňatá, priblížil kôň, zmenila sa vo fúriu: vyštartovala a veľmi zle koňa pohrýzla. Pritom koňa poznala odmala, nikdy jej neublížil, dá sa povedať, že spolu priateľsky vychádzali.

     Materský inštinkt fenke velí chrániť mladých, takže keď usúdi, že im hrozí sebamenšie nebezpečenstvo, začne brániť. Pretože my ľudia máme viac rozumu ako psy, nesmieme pripustiť, aby psiu mamu ktokoľvek znepokojil tak, že by cítila potrebu šteňatá brániť.

    Pes plemena cane corso je tak fixovaný na pána a na svoje teritórium, že nemá sklon k túlaniu, ani pri venčení navoľno sa od svojho človeka príliš nevzďaľuje, tvrdia s pýchou chovatelia.

    Na talianskom vidieku nebol zvyk vodiť psov na vodítku, takže povinnosť zdržiavať sa v blízkosti pána prešla psom do krvi. Navyše cane corso je Moloss  s vysoko vyvinutým inštinktom obrany a tento inštinkt funguje ako neviditeľné vodítko. Aj navoľno venčený pes svojho pána stále stráži, a preto sa pohybuje len v takej vzdialenosti, aby bol schopný v prípade potreby ho brániť.

     Cane corso je "kolektívne typ", svoje ľudské i zvieracie stádočká stále prepočítava, kontroluje a je šťastný, keď sú všetci pekne pospolu .

 

Ako k nám prišla Sunny?

VĎAKA DVOM TELEFONÁTOM !!!

    Mojím snom bola už mnoho rokov nemecká doga, ktorá mi učarovala svojou veľkosťou, elegantnosťou, pohybom a vlastne celým zjavom.

    Začiatkom januára 2008 sa mi ani v najkrajšom sne nesnívalo, že sa u nás v tom roku toľko toho zmení. Žili sme si svojím stereotypným životom, chodili do práce, do školy, do škôlky a zvládali každodenné domáce povinnosti a popri tom venčili minimálne 4x denne "herečky", kde inde ako pred bytovkou, prípadne neďaleko na lúke. Bola som si vedomá toho, že nemajú dostatok pohybu a voľného priestranstva na vybitie svojej nezničiteľnej energie. Snažila som sa im aspoň cez víkend dopriať prechádzky spojené s aportovaním.

    Keď sa nám koncom mesiaca január 2008 naskytla možnosť kúpy nášho terajšieho domova, naozaj nebolo čo rozmýšľať. Možno to bude niektorému čitateľovi týchto riadkov pripadať čudné, ale najviac ma trápila resp. neschádzala mi z mysle otázka, aké plemeno psa si zaobstaráme na dvor. Ako prvá prišla do úvahy samozrejme nemecká doga. V tom čase som však nenašla ani jeden inzerát na predaj šteniatok nemeckej dogy / samozrejme s PP / a tak som podala inzerát v znení: " Kúpim šteniatko-fenku nemeckej dogy s PP". Prišlo však sklamanie, že sa mi nikto na inzerát neozval a šteniatka na predaj, ktoré som neskôr našla boli už rezervované.  

    Asi po týždni od podania inzerátu mi volala mladá pani, že ona vie, že chceme kúpiť šteniatko-fenku nemeckej dogy, ale ona nám chce ponúknuť šteniatko psíka plemena "CANE CORSO". Snažila som sa ju hneď odbiť, že nemám záujem o plemeno cane corso, že ani neviem ako vyzerá a nechcem psíka, ale fenku. Bola však neodbitná, že aspoň fotky by som si mohla pozrieť a počas rozhovoru mi toto plemeno opísala tak, až som dostala riadneho chrobáka do hlavy. Fotky prišli, ale len šteniatka-voľného psíka. Ako prvé ma zaujímalo to, aký vzťah má toto plemeno k deťom, keďže u nás ich je niekedy dosť a nechcela som riskovať ani len náhodilé stretnutie s nimi. Nikde som však nenašla žiadne informácie o tom, že by "CANE CORSO" malo negatívny, prípadne neistý vzťah k deťom a všetky tieto jeho naštudované prednosti som mala denne v mysli. Jednoducho mi učarovalo.

    Keď som asi po ďaľšom týždni našla inzerát, že je na predaj 8-mesačná fenka plemena "CANE CORSO" s PP, ihneď som volala na kontaktné číslo. Ozval sa mi veľmi príjemný, mladý, ženský hlas. Rozhovor bol veľmi príjemný, fotky SUNNY prišli v priebehu dvoch hodín a SUNNY bola pre mňa nádherná. Bol však problém v tom, že sme ešte neboli presťahovaní, ale aj to sa dalo s majiteľmi dohodnúť a zhruba o dva týždne sme si mali ísť po ňu. Boli sme dohodnuté na pondelok 3. marca...

    V nedeľu večer, však došlo k odrieknutie kúpy z mojej strany  z rodinných dôvodov a navyše SUNNY začala hárať.

    Aj po odrieknutí kúpy boli doma denne zasypaní otázkou: "Nemôžem si ju predsa len kúpiť"? Keďže som ju veľmi chcela, tak som si to doma aj "vybojovala". Ešte raz som volala majiteľke asi po týždni, či je SUNNY ešte voľná. Mala však už záujemcov, ale mi povedala, že ak sa dohodneme, tak si môžeme po ňu prísť. Ešte raz sme sa dohodli na termíne, teraz už záväznom, nakoľko mi bolo trapné, že som ju pred tým doslova "zavádzala" a potom všetko odriekla.

    V priebehu tých dvoch týždňov čakania, /kým Sunny dohára/, som však stále hľadala nové informácie o tomto plemene, ktoré bolo pre mňa do "osudného" telefonátu úplne neznáme.

    Prišiel Veľkonočný piatok ráno a ja namiesto pečenia, varenia a iných činností spojených s Veľkou nocou som zbuntošila celú rodinu a mali sme vyraziť po SUNNY vzdialenú od nás cca 280 km. Veľkonočné, piatkové ráno bolo u nás strašné, škaredé, dokonca ešte aj snežilo v noci aj ráno. Znovu som riešila otázku či idem znovu zavolať a cestu odložíme, ale nakoniec sme sa  asi o deviatej ráno /chceli sme ísť pôvodne o siedmej/ vyrazili. Cesta bola naozaj hrozná a vystriedalo sa počasie: dážď, sneh, slnko, vietor a záveje snehu na Čertovici. Do Veľkých Kapušian sme dorazili asi okolo pol druhej, proste nekonečná cesta. Najskôr sme sa stretli s majiteľmi SUNNY a potom sme spoločne išli k nim. Cestou nám ukázali ich fenku ANITA EDIMARK - "ANY" a psa  ZORRO MATIBO - "CEZAR" a ja som prvý krát naživo videla jedincov plemena "CANE CORSO". Obidvaja boli ku nám milí a neprejavili žiadny náznak agresie voči nám, alebo prejav nesympatie. Veľmi ma však prekvapila ich veľkosť hlavne CEZARA.

    Potom nasledovalo stretnutie so SUNNY a jej mamou CORI.

    Cestu späť nejdem podrobne opisovať, ale môžem povedať, že som ju sledovala a počítala doslovala po kilometroch, lebo nebola sranda mať v aute takého veľkého psa ako SUNNY bola, a o ktorom som ani  nevedela ako zareaguje na odlúčenie od svojej dovtedajšej rodiny. Ale všetko prebehlo v poriadku, stáli sme asi každých 50 kilometrov, lebo SUNNY si to vyžadovala a asi o 19.30 sme prišli aj domov.

    Nakoniec len pár slov, ktoré mi nedá nenapísať:

"SUNNY" ďakujem, že Ťa mám, že si u nás určite šťastná a za  náš  pokojný spánok"!

 


 

 

ŠTANDARD PLEMENA
 
 
 
 
Krajina pôvodu:   Taliansko
Dátum publikácie štátneho štandardu:  12. marec 1999
Použitie:   Hliadkovací pes, ochranár, policajný pes, stopár
Klasifikácia FCI:   Skupina II - podskupina 2.2 - psy typu moloss, horskí psy, bez skúšok z výkonu
Krátky historický prehľad:   Cane Corso  je priamym potomkom starých rímskych molossov. Najskôr sa vyskytoval na celom území Talianska, v posledných rokoch sa však vyskytoval predovšetkým v Apulii a v priľahlých juhotalianskych provinciách. Jeho meno je odvodené od latinského výrazu "cohors", čo v preklade znamená ochranca a strážca domu, dvora a pozemku.  
Celkový vzhľad:   Stredne veľký až veľký pes. Mohutne stavaný, napriek tomu elegantný. Jeho jasné črty tvoria jeho plasticky vystupujúce svaly.  
Dôležité proporcie:   Formát psa je obdĺžnikový - dĺžka presahuje výšku. Dĺžka hlavy dosahuje 36% kohútikovej výšky.
Chovanie, temperament, povaha :   Ochranca majetku, rodiny a domácich zvierat. V minulosti sa používal k stráženie stád a lovu veľkej zvery.
Hlava:   veľká a typicky molossoidná. Horná pozdĺžna línia lebky a tlamy trochu konverguje.
Lebka:    široká, konvexná časť lebky sa od čela smerom k tylovému hrboľu výrazne splošťuje, viditeľná čelná ryha. 
Časť tváre:    
Nosná časť - čierna a veľká so širokými otvorenými nozdrami na tej istej úrovni ako nosný chrbát.
Tlama - zreteľne kratšia ako lebka, silná, pravouhlá, skoro taká široká ako dlhá. Predný okraj tlamy je rovný, bočné línie tlamy sú rovnobežné.
Pysky - horný pysk je stredne dlhý, ľahko visí a prekrýva dolnú čeľusť, tak že dolný okraj tlamy je pri pohľadu z profilu otvorený okrajom pyskov.
Zuby - zuby veľmi široké, mohutné a zahnuté, ľahký predkus, kliešťový skus je prijateľný, ale nežiadúci.
Oči - stredná veľkosť, oválne, hľadia priamo dopredu, niekedy vystupujú, očné viečka dobre priliehajú k očnej buľve. Farba dúhovky je čo najtmavšia, závisí od farby srsti, pohľad živý, prenikavý a pozorný.
Uši -  trojuholníkové, visiace so širokou základňou vysoko nad jarmovým oblúkom, väčšinou sa kopírujú do tvaru rovnostranného trojuholníka.
Krk -  silný, svalnatý, dĺžkou zodpovedá dĺžke hlavy.
Trup - dĺžka trupu presahuje kohútikovú výšku psa, robustná, mohutná stavba, nie je však podsaditý.
Kohútik - výrazný, uložený vyššie ako zadok
Chrbát - rovný, veľmi svalnatý a pevný
Bedra - krátke a pevné
Hrudník - vo všetkých troch smeroch dobre vyvinutý, dosahuje až k lakťom
Chvost - umiestnený dosť vysoko, u koreňa je veľmi silný. Chvost sa kupíruje. V akcii sa nesie vysoko, nikdy však zatočený ani vzpriamený.
Končatiny - hrudné:  
Plece  - je dlhé, šikmo uložené, silno svalnaté
Nadlaktie - silné
Predlaktie - rovné, veľmi silné
Zápästie a predné nadprstie - pružné
Laby - mačacie
Končatiny - panvové:
Stehna - dlhé a široké, pri pohľade zozadu  konvexné
Lýtko -  silné, nie je mäsité
Nadprsie panvovej končatiny - silné a šľachovité
Laba - menej oválnejšia ako u hrudnej končatiny
Celkový pohyb psa : priestorovo plný pohyb, poklus výdatný, najobvyklejší spôsob pohybu je poklus
Koža : pomerne silná, skôr tesne priliehajúca k tkanivu podkožia
Osrstenie: 
Srsť - krátka, lesklá, veľmi hustá
Farba - čierna, olovene šedá, bridlicová, svetlo šedá, svetlo plavá /nažltla/, jelenia červeň, tmavé odtiene žltej, žíhaná. U žltých a žíhaných psov čierna alebo šedá maska, ktorá sa obmedzuje na tlamu a nepresahuje línie oka. Malá biela škvrna na hrudi, na špičkách láb a na chrbte nosu je prípustná.
Výška a hmotnosť:  
Kohútikova výška:
Psy                         64-68 cm
Feny                         60-64  cm
Tolerancia               +/- 2   cm
Hmotnosť:
Psy                         45-50 kg
Feny                         40-45 kg
Vady:   všetky odchýlky od hore uvedených bodov sa považujú za vadu, a závažnosť takejto vady, by mala byť posudzovaná v priamom pomere so stupňom odchýlky.
Vážne vady:  
 • vyslovený paralelizmus alebo príliš vyjadrená zbiehavosť línií tlamy a lebky
 • čiastočná depigmentácia nosnej huby
 • nožnicový skus, výrazný predkus
 • chvost je krúžkujúci, nesený zvisle
 • pohyb je neustály, mimochodom i v pokluse
 • veľkosť je nedostatočná alebo nadmerná veľkosť 
Diskvalifikujúce vady:  
 • divergujúce horné línie tlamy a lebky
 • celková depigmentácia nosnej huby
 • výrazne konvexný chrbát nosu
 • podkus
 • čiastočne alebo obojstranná depigmentácia očných viečok, oči rôznych farieb, sklenené oko, obojstranné škúlenie
 • vrodená strata chvosta, vrodená deformácia chvosta
 • srsť stredne dlhá alebo celkom krátka, srsť tvoriaca proporcie
 • všetky farby neuvedené v štandardoch, príliš veľké biele škvrny

 

 
 
Vytvořeno službou Websnadno.cz

 

 

 

    

TOPlist